Рајнско-бершки округ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рајнско-бершки округ
Rheinisch-Bergischer Kreis
округ
Знаме на Рајнско-бершки округГрб на Рајнско-бершки округ
Карта
Земја Германија
ПокраинаСеверна Рајна-Вестфалија
Адм. подр.Келн
СедиштеБершки Гладбах
Површина
 • Вкупна437,64 км2 (16,897 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно283.275
 • Густина6,5/км2 (17/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.GL
Мреж. местоrbk-online.de

Рајнско-бершки округ (германски: Rheinisch-Bergische Kreis) — округ во регионот Келн/Бон на покраината Северна Рајна-Вестфалија, Германија. Се граничи со окрузите Горнобершки и Рајна-Зиг, како и самостојните градови Келн, Леверкузен, Золинген и Ремшајд.

Историја[уреди | уреди извор]

Во средниот век, подрачјето на округот било во состав на Грофовијата Берг, од каде произлегува неговото денешно име.

Во 1816 г. целата Рајнска област влегла во Прусија, а на оваа територија властите ги создале окрузите Виперфирт, Золинген, Ленеп, Милхајм и Опладен. Три години подоцна, Золинген и Опладен се споени во поголемиот округ Золинген. Во 1929 г. е создаден новиот Рајнско-вуперски округ, а неколку од општините влегле во веќе пораснатите градови Вупертал, Ремшајд и Золинген. Во 1932 г. се споени Милхајм и Виперфирт, образувајќи го Рајнско-бершкиот округ, кон кој во 1975 г. е придодадена и територијата на Рајнско-вуперскиот округ.

Географија[уреди | уреди извор]

Округот го сочинува западниот дел на Бершкиот крај, на местото каде ридовите на Зауерланд се спуштаат во долината на Рајна.

Градови и општини[уреди | уреди извор]

Општини во Рајнско-бершкиот округ.
Градови Општини
  1. Бершки Гладбах
  2. Буршајд
  3. Вермелскирхен
  1. Лајхлинген
  2. Оверат
  3. Ресрат
  1. Киртен
  2. Одентал

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на местата“. Статистичка служба на Северна Рајна-Вестфалија. 21 јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 51°01′N 7°12′E / 51.017° СГШ; 7.200° ИГД / 51.017; 7.200