Келн (административен округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Келн
Regierungsbezirk Köln
Административен округ
Карта на North Rhine-Westphalia со округот Келн
Карта на North Rhine-Westphalia со округот Келн
Земја Германија
Сој. покраина Северна Рајна-Вестфалија
Админ. центар Келн
Површина
 • Вкупна 7.364,71 km2 (284,353 sq mi)
Население (31 декември 2016)[1]
 • Вкупно 4.439.416
 • Густина 6.0/km2 (16/sq mi)
Мреж. место bezreg-koeln.nrw.de

Келн е еден од петте административни окрузи во германската сојузна покраина Северна Рајна-Вестфалија. Тој се наоѓа на југозападот на покраината и ги покрива ридовите на Ајфел, како и Бергишес Ланд.

Тој бил создаден во 1815, кога Прусија ја реорганизирала својата внатрешна администрација. Во 1972 бил придодаден округот Ахен .

Окрузи
Kreise
Слободни градови
Kreisfreie Städte
 1. Ахен
 2. Дирен
 3. Ојскирхен
 4. Хајнсберг
 5. Обербергишер Крајс
 6. Рајн-Ерфт-Крајс
 7. Рајн-Зиг
 8. Рајниш-Бергишер Крајс
 1. Ахен
 2. Бон
 3. Келн
 4. Леверкузен

Надворешни врски[уреди | уреди извор] 1. „Населеност на местата“. Статистичка служба на Северна Рајна-Вестфалија. 24 февруари 2018. https://www.it.nrw.de/statistik/a/daten/bevoelkerungszahlen_zensus/index.html.  (германски)