Арнсберг (административен округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Арнсберг
Regierungsbezirk Arnsberg
Административен округ
Карта на Северна Рајна-Вестфалија со округот Арнсберг
Карта на Северна Рајна-Вестфалија со округот Арнсберг
Земја Германија
Сој. покраина Северна Рајна-Вестфалија
Админ. центар Арнсберг
Површина
 • Вкупна 8.002,34 км2
Население (31 декември 2015)[1]
 • Вкупно 3.597.297
 • Густина 4.4.953.063.728.859.0/km2
Мреж. место bra.nrw.de

Арнсберг (германски: Arnsberg) — еден од петте административни окрузи во Северна Рајна-Вестфалија, Германија, кој се наоѓа на југоистокот на покраината. Тој ја покрива ридовите на Зауерланд, како и источниот дел на Рур.

Округот е создаден во 1815 г. како единица на пруската покраина Вестфалија.

Окрузи Слободни градови
 1. Енепе-Рур
 2. Хохзауерланд
 3. Марковски округ
 4. Олпе
 5. Зиген-Витгенштајн
 6. Зоест
 7. Уна
 1. Бохум
 2. Дортмунд
 3. Хаген
 4. Хам
 5. Херне

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

 1. „Населеност на местата“. Статистичка служба на Северна Рајна-Вестфалија. 18 јули 2016. http://www.it.nrw.de/statistik/a/daten/bevoelkerungszahlen_zensus/index.html.  (германски)