Диселдорф (административен округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Диселдорф
Административен округ
Карта на North Rhine-Westphalia со округот Диселдорф
Карта на North Rhine-Westphalia со округот Диселдорф
Земја Германија
Сој. покраина Северна Рајна-Вестфалија
Админ. центар Диселдорф
Површина
 • Вкупна 5.289,81 km2 (204,241 sq mi)
Население (31 декември 2016)[1]
 • Вкупно 5.190.790
 • Густина 9.8/km2 (25/sq mi)
Мреж. место bezreg-duesseldorf.nrw.de

Диселдорф е еден од петте административни окрузи во Северна Рајна-Вестфалија, Германија, кој се наоѓа на северозападот на државата. Го опфаќа западниот дел на Рур, како и Niederrheinische Tiefebene, областа Долна Рајна. Тој е најмногу населен од сите германски административни подрачја од овој вид. Тој е единствена област во Германија, каде традиционален дијалект е долнофранконскиот, повеќе отколку долногермански или горногермански.

Тој е создаден при поделбата на Рајнската покраина, кога Прусија ја реформирала својата внатрешна администрација во 1815. Во 1822 Клеве беше припоен кон округот Диселдорф.

Окрузи
Kreise
Слободни градови
Kreisfreie Städte
 1. Клеве (Kleve)
 2. Метман
 3. Нојс
 4. Фирзен
 5. Везел
 1. Дујсбург
 2. Диселдорф
 3. Есен
 4. Крефелд
 5. Менхенгладбах
 6. Милхајм
 7. Оберхаузен
 8. Ремшајд
 9. Золинген
 10. Вупертал

Надворешни врски[уреди | уреди извор] 1. „Населеност на местата“. Статистичка служба на Северна Рајна-Вестфалија. 24 февруари 2018. https://www.it.nrw.de/statistik/a/daten/bevoelkerungszahlen_zensus/index.html.  (германски)