Прејди на содржината

Менхенгладбах

Координати: 51°12′0″N 6°26′0″E / 51.20000° СГШ; 6.43333° ИГД / 51.20000; 6.43333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Менхенгладбах

Mönchengladbach

Менхенгладбах Минстер
Менхенгладбах Минстер
Менхенгладбах Минстер
Грб на Менхенгладбах
Менхенгладбах во рамките на Германија
Менхенгладбах
Управа
Земја Германија
Покраина Северна Рајна-Вестфалија
Адм. подрач. Диселдорф
Округ урбан округ
Градоначалник Норберт Буде (СПД)
Основни податоци
Површина 170,43 км2
Надм. височина 70 м
Население 259.665 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 1.524 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MG
Пошт. бр. 41001-41239
Повик. бр. 02161, 02166
Портал www.moenchengladbach.de
Местоположба на Менхенгладбах во Северна Рајна-Вестфалија
Местоположба на Менхенгладбах во Северна Рајна-Вестфалија
Местоположба на Менхенгладбах во Северна Рајна-Вестфалија
Координати 51°12′0″N 6°26′0″E / 51.20000° СГШ; 6.43333° ИГД / 51.20000; 6.43333

Менхенгладбах (германски: Mönchengladbach) — град во Северна Рајна-Вестфалија, Германија. Тој се наоѓа западно од Рајна, на половина пат помеѓу Диселдорф и холандската граница.

Менхенгладбах е дом на фудбалски клуб ФК Борусија Менхенгладбах, Формула 1 возачите Ник Хајдфелд и Ханц-Харалд Френцен, авторот/карикатурист Валтер Мерс, кабаре-уметникот Фолкер Писперс и филозофот Ханс Јонас.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
  1. „Населеност на местата“. Статистичка служба на Северна Рајна-Вестфалија. 21 јуни 2021. (германски)