Детмолд (административен округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Детмолд
Административен округ
Карта на North Rhine-Westphalia со округот Детмолд
Карта на North Rhine-Westphalia со округот Детмолд
Земја Германија
Сој. покраина Северна Рајна-Вестфалија
Админ. центар Детмолд
Површина
 • Вкупна 6.518,14 км2
Население (31 декември 2015)[1]
 • Вкупно 2.057.996
 • Густина 3.1.573.362.953.235.0/km2
Мреж. место www.brdt.nrw.de
Споменик Херман во близина на Детмолд

Детмолд (германски: Detmold) е еден од петте административни окрузи во Северна Рајна-Вестфалија, Германија, кој се наоѓа во североисточниот дел на покраината. Тој е поврзан со административната непостоечката територија Источна Вестфалија-Липе (Ostwestfalen-Lippe).

Округот е создаден во 1947, кога поранешната покраина Липе бил припоена кон Северна Рајна-Вестфалија со спојување на поранешниот округ Минден со територијата на Липе. Минден како управна единица потекнува од 1815, кога со воспоставувањето на ваквите окрузи.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Округот Детмолд се наоѓа на североистокот на Северна Рајна-Вестфалија и затоа претставува област каде германските ниски планини се поделени од Северногерманската Низина. Како округ зафаќа површина од околу 6.500 км², тоа е една петтина од површината на Северна Рајна-Вестфалија. На север и исток од округот е германската покраина Долна Саксонија, на југ е покраината Хесен. На западната граница се наоѓа округот Арнсберг и округот Минстер.

Управа[уреди | уреди извор]

Управата се наоѓа во Детмолд во округот Липе. Од 21 јули 2005 Мариан Томан-Штал (ФДП) е лидерот на администрацијата (Regierungspräsidentin).

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Округот е составен од сочинуваат шест окрузи со 69 општини и еден слободен град.

Окрузи
Kreise
Слободни градови
Kreisfreie Städte
 1. Гитерсло
 2. Херфорд
 3. Хекстер
 4. Липе
 5. Минден-Либеке
 6. Падерборн
 1. Билефелд

Историја[уреди | уреди извор]

Детмолд има два историски корена:

 • источниот вестфалски дел (скоро 80% од површината) припаѓа на поранешната пруска провинција Вестфалија и таму е формирана единицата округ Минден. Во 1946 пруската провинција ја формирала новата покраина Северна Рајна-Вестфалија, заедно со северната Рајнска област.
 • округот околу кого се наоѓа денешниот округ Липе бил наречен Ланд Липе до 1947 и бил одделена германска држава, исто како Прусија. До 1918 тој бил кнежество (Fürstentum), потоа слободна држава (Freistaat) и поради тоа има различно историско минато отколку Источна Вестфалија.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

 1. „Населеност на местата“. Статистичка служба на Северна Рајна-Вестфалија. 18 јули 2016. http://www.it.nrw.de/statistik/a/daten/bevoelkerungszahlen_zensus/index.html.  (германски)