Детмолд (административен округ)

Координати: 52°0′N 8°45′E / 52.000° СГШ; 8.750° ИГД / 52.000; 8.750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Детмолд
Административен округ
Карта на North Rhine-Westphalia со округот Детмолд
Карта на North Rhine-Westphalia со округот Детмолд
ЗемјаГерманија
Сој. покраинаСеверна Рајна-Вестфалија
Админ. центарДетмолд
Површина
 • Вкупна6.518,14 км2 (251,667 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно2.054.178
 • Густина3,2/км2 (8,2/ми2)
Мреж. местоwww.brdt.nrw.de
Споменик Херман во близина на Детмолд

Детмолд (германски: Detmold) — еден од петте административни окрузи во Северна Рајна-Вестфалија, Германија, кој се наоѓа во североисточниот дел на покраината. Тој е поврзан со административната непостоечката територија Источна Вестфалија-Липе (Ostwestfalen-Lippe).

Округот е создаден во 1947, кога поранешната покраина Липе бил припоена кон Северна Рајна-Вестфалија со спојување на поранешниот округ Минден со територијата на Липе. Минден како управна единица потекнува од 1815, кога со воспоставувањето на ваквите окрузи.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Округот Детмолд се наоѓа на североистокот на Северна Рајна-Вестфалија и затоа претставува област каде германските ниски планини се поделени од Северногерманската Низина. Како округ зафаќа површина од околу 6.500 км², тоа е една петтина од површината на Северна Рајна-Вестфалија. На север и исток од округот е германската покраина Долна Саксонија, на југ е покраината Хесен. На западната граница се наоѓаат административните окрузи Арнсберг и Минстер.

Управа[уреди | уреди извор]

Управата се наоѓа во Детмолд во округот Липе. Од 21 јули 2005 Мариан Томан-Штал (ФДП) — водачот на администрацијата (Regierungspräsidentin).

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Округот е составен од сочинуваат шест окрузи со 69 општини и еден слободен град.

Окрузи
Kreise
Слободни градови
Kreisfreie Städte
  1. Гитерсло
  2. Херфорд
  3. Хекстер
  4. Липе
  5. Минден-Либеке
  6. Падерборн
  1. Билефелд

Историја[уреди | уреди извор]

Детмолд има два историски корена:

  • источниот вестфалски дел (скоро 80% од површината) припаѓа на поранешната пруска провинција Вестфалија и таму е формирана единицата округ Минден. Во 1946 пруската провинција ја формирала новата покраина Северна Рајна-Вестфалија, заедно со северната Рајнска област.
  • округот околу кого се наоѓа денешниот округ Липе бил наречен Ланд Липе до 1947 и бил одделена германска држава, исто како Прусија. До 1918 тој бил кнежевство (Fürstentum), потоа слободна држава (Freistaat) и поради тоа има различно историско минато отколку Источна Вестфалија.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

52°0′N 8°45′E / 52.000° СГШ; 8.750° ИГД / 52.000; 8.750

  1. „Населеност на местата“. Статистичка служба на Северна Рајна-Вестфалија. 21 јуни 2021. (германски)