Рајнска покраина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рајнска покраина
Rheinprovinz

 

1822 – 1946
 

 

 

Знаме Грб
Местоположба на Rhine Province
Рајнската покраина (црвено), во рамките на Кралството Прусија, во рамките на Германското Царство
Главен град Кобленц
Уредување Неукажано
Историја
 -  Основана 1822
 -  Губење на Сар 1920
 -  Замрела 1946
Површина
 -  1939 24477 км²
Население
 -  1905 6435778 
 -  1939 7931942 
     Густина 324.1 жит/км²
Денес во Северна Рајна-Вестфалија
Рајнска област-Пфалц
Сар
Хесен
Ојпен-Малмеди

Рајнска покраина (германски: Rheinprovinz), исто така позната како Рајнска Прусија (Rheinpreußen) или синоним на Рајнска област (Rheinland), била најзападната покраина од Кралството Прусија и Слободната држава Прусија, во рамките на Германското Царство, од 1822-1946. Била формирана од покраините Долна Рајна и Јилих-Клеве-Берг. Нејзиниот главен град бил Кобленц и во 1939 имала 8 милиони жители. Покраината Хоенцолерн била воено поврзана со Oberpräsident на Рајнската покраина.

Рајнската покраина се граничела на север со Холандија, на исток со пруските покраини Вестфалија и Хесен-Насау и големото војводство Хесен-Дармштат, на југоисток со Електорат Пфалц, на југ и на југозапад со Лотарингија и на запад со Луксембург, Белгија и со Холандија.

Малиот округ Вецлар во средина на покраината Хесен, исто така, припаѓал на Рајнската покраина, кој, од друга страна, бил опкружен со кнежевството Олденбург на Биркенфелд.

Во 1911, површината на покраината била 10.423 км2; нејзината крајна должина, од север кон југ, била скоро 200 км а најголемата ширина била само под 90 км. Вклучувала и 200 км по течението на Рајна, која ја формирала источната граница на покраината од Бинген до Кобленц, а потоа течела низ источната граница во северозападен правец.[1]

Рајнската покраина во 1905 г.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Wikisource Chisholm, Hugh, уред. (1911). „Rhine Province“ . Encyclopædia Britannica (11. изд.). Cambridge University Press.