Оберхаузен

Координати: 51°33′0″N 6°51′0″E / 51.55000° СГШ; 6.85000° ИГД / 51.55000; 6.85000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Оберхаузен
Централниот парк во Оберхаузен
Централниот парк во Оберхаузен
Централниот парк во Оберхаузен
Знаме на Оберхаузен
Грб на Оберхаузен
Оберхаузен во рамките на Германија
Оберхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Северна Рајна-Вестфалија
Адм. подрач. Düsseldorf
Округ urban district
Градоначалник Klaus Wehling (SPD)
Основни податоци
Површина 77,04 км2
Надм. височина 78 м
Население 209.566 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 2.720 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OB
Пошт. бр. 46001-46149
Повик. бр. 0208
Портал City of Oberhausen (de)
Координати 51°33′0″N 6°51′0″E / 51.55000° СГШ; 6.85000° ИГД / 51.55000; 6.85000

Оберхаузен (гер. Oberhausen) — град во сојузната германска држава Северна Рајна-Вестфалија. Има регионална шифра (AGS) 5119000, NUTS (DEA17) и LOCODE (DE OBE) код. Има 214,024 жители (според пописот од 2010 година). Низ градот тече реката Емшер.

Оберхаузен настанал во средината на 19 век како град на рудници и челичани. Последна челичана е затворена во 1997 година. Од тогаш, градот се обидува да се наметне како трговски и туристички центар.

Географски и демографски податоци[уреди | уреди извор]

Градот се наоѓа на надморска височина од 42 метри. Површината на општината изнесува 77,1км2. Во самиот град според проценките од пописот од 2010 година, живееле 214,024 жители. Просечната густина на населеност изнесува 2,776 жители на км2.

Историја[уреди | уреди извор]

Положбата на градот во округот

Оберхаузен во 1847 година бил наречен така по железничката станица која го добила името по замокот Оберхаузен. Новото населено место е формирано во 1862 година во рекот на приливот на населени од локалните рудници на јаглен и челик. Наградени за градски права во 1874 година, Оберхаузен апсорбира неколку соседни населени места како Алстаден, делови од Стирум и Думпетен во 1910 година. По што во 1901 година станал град. Оберхаузен ги приклучил и градовите Стеркада и Осрефелд во своја надлежност во 1929 година. Постројките на синтетскиот јаглен се бомбардирани во нафтната кампања во Втората светска војна, а американските сили стигнале до постројките на 4 април 1945 година.

Оберхаузен воглавно бил фокусиран на рударско производство и челик до 1960 година. Последниот рудник за јаглен е затворен во 1992 година, а големата топилница за железо и челик Тисен е затворена во 1997 година со што се затворени околу 50,000 работни места. Алтенберг цинкарата е затворена во 1981 година, за да ја преземе музејот на индустријата на Рајна во 1984 година, а отворен во 1997 година. Во 1954 година градот станал домаќин на Меѓународниот фестивал на краток филм Оберхаусен, а во 1982 година Дојчер Филмпрес доделила награда на групата која го напишала манифестот.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на местата“. Статистичка служба на Северна Рајна-Вестфалија. 21 јуни 2021. (германски)