Зост (округ)

Координати: 51°35′N 8°15′E / 51.58° СГШ; 8.25° ИГД / 51.58; 8.25
Од Википедија — слободната енциклопедија
Зост
Kreis Soest
округ
Знаме на ЗостГрб на Зост
Карта
Земја Германија
ПокраинаСеверна Рајна-Вестфалија
Адм. подр.Арнсберг
СедиштеЗост
Површина
 • Вкупна1,327,47 км2 (0,51.254 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно301.016
 • Густина230,000/км2 (590,000/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.SO
Мреж. местоkreis-soest.de

Зост (германски: Kreis Soest) — округ во средишниот дел на сојузната покраина Северна Рајна-Вестфалија, Германија. Се граничи со окрузите Варендорф, Гитерсло, Падерборн, Горен Зауерланд, Марковскиот округ, Уна, како и со независниот град Хам. Седиште на округот е градот Зост.

Историја[уреди | уреди извор]

Во средниот век Зост бил најголемиот град во Вестфалија. Меѓутоа, откако со борба се ослободил од власта на Келнските епископи во 1449 г. постепено почнал да го губи своето значење. Градот повторно добил на важност во 1816 г. кога новата пруска власт го создала округот. Во 1975 г. кон него бил припоен соседниот округ Липштат и делови од поранешниот округ Арнсберг.

Географија[уреди | уреди извор]

Округот ги опфаќа ридските предели на областа Зауерланд и ниските делови северно од него, наречени Хелвег. Ниското земјиште има мошне плодна лесова почва, поради што подрачјето има развиено земјоделство уште од стари времиња. Главни реки кои течат низ округот се Рур, Липе и Мене, на које денес се наоѓа вештачкото Менско Езеро. Највисока точка е Варштајн (580 м), а најниска е долината на Липе (65 м).

Грб[уреди | уреди извор]

На окружнот грб се претставени два симбола на Келнските епископи, во чија сопственост бил Зост сè до 1449 г. На левата половина е клучот на Свети Петар — заштитник на Келн; десно е црниот крст на Келн. По спојувањето на округот со Липштат врз крстот е ставена и розата — симбол на областа Липе. Оваа нова верзија на грбот е усвоена во 1976 г.

Градови и општини[уреди | уреди извор]

Градови и општини во округот Зост
Градови Општини
 1. Варштајн
 2. Верл
 3. Гезеке
 4. Ервите
 5. Зост
 6. Липштат
 7. Ритен
 1. Анрехте
 2. Бад Засендорф
 3. Велвер
 4. Викеде
 5. Ензе
 6. Липетал
 7. Мензе

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Населеност на местата“. Статистичка служба на Северна Рајна-Вестфалија. 21 јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

51°35′N 8°15′E / 51.58° СГШ; 8.25° ИГД / 51.58; 8.25