Билефелд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Белифелд
Поглед на градот
Поглед на градот
Поглед на градот
Грб на Белифелд
Билефелд во рамките на Германија
Билефелд
Управа
Земја Германија
Покраина Северна Рајна-Вестфалија
Адм. подрач. Детмолд
Округ Урбан округ
Градски единици 10 districts
Градоначалник Пит Клаузен (СДП)
Основни податоци
Површина 257,8 км2
Надм. височина 118 м
Население 333.509 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 1.294 жит/км2
 - Градско 591.862
Основано 1214
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BI
Пошт. бр. 33501-33739
Повик. бр. 0521, 05202-05209
Портал Welcome to Bielefeld!
City-districts of Bielefeld: Bielefeld-Mitte (downtown), Brackwede, Dornberg, Gadderbaum, Heepen, Jöllenbeck, Schildesche, Senne, Sennestadt and Stieghorst
City-districts of Bielefeld: Bielefeld-Mitte (downtown), Brackwede, Dornberg, Gadderbaum, Heepen, Jöllenbeck, Schildesche, Senne, Sennestadt and Stieghorst
City-districts of Bielefeld: Bielefeld-Mitte (downtown), Brackwede, Dornberg, Gadderbaum, Heepen, Jöllenbeck, Schildesche, Senne, Sennestadt and Stieghorst
Координати 52°1′N 8°31′E / 52.017° СГШ; 8.517° ИГД / 52.017; 8.517Координати: 52°1′N 8°31′E / 52.017° СГШ; 8.517° ИГД / 52.017; 8.517
Положбата на градот во округот

Билефелд (германски: Bielefeld) — град во северозападна Германија, на североистокот на сојузната покраина Северна Рајна-Вестфалија. Се наоѓа на падините на Тевтобуршката шума. Името на градот потекнува од зборот „беливелд“ што значи шумовит рид.

Има регионална шифра (AGS) 5711000, NUTS (DEA41) и LOCODE (DE BFE) код.

Географски и демографски податоци[уреди | уреди извор]

Градот се наоѓа на надморска височина од 118 метри. Површината на општината изнесува 257,8 км2. Во самиот град, според податоцитe од 2015 г. има 333.090 жители.

Познати личности[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на местата“. Статистичка служба на Северна Рајна-Вестфалија. 21 јуни 2021. (германски)