Прејди на содржината

Лаштет

Координати: 52°15′0″N 10°13′0″E / 52.25000° СГШ; 10.21667° ИГД / 52.25000; 10.21667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лаштет
Место во Илзеде
Водокулата во Грос Лаферде
Водокулата во Грос Лаферде
Водокулата во Грос Лаферде
Грб на Лаштет
Лаштет во рамките на Германија
Лаштет
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Пајне
Општина Илзеде
Место единици 5
Основни податоци
Површина 43,6 км2
Надм. височина 97 м
Население 9.985  (31 декември 2013)
 - Густина 229 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PE
Пошт. бр. 31246
Повик. бр. 05172, 05174
Портал www.lahstedt.de
Координати 52°15′0″N 10°13′0″E / 52.25000° СГШ; 10.21667° ИГД / 52.25000; 10.21667

Лаштет (германски: Lahstedt) — поранешна општина во округот Пајне, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓала околу 11 километри јужно од Пајне и 20 километри западно од Брауншвајг.

Лаштет била создадена во 1971 година со спојување на пет села: Аденштет, Гаденштет, Грос Лаферде, Минштет и Оберг. Лаштет било вештачко име, односно не било име на некое од селата. Од 1 јануари 2015 година овие села се дел од општината Илзеде.

Општински единици

[уреди | уреди извор]
  • Аденштет
  • Гаденштет
  • Грос Лаферде
  • Минштет
  • Оберг

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]