Прејди на содржината

Бидериц

Координати: 52°9′39″N 11°43′4″E / 52.16083° СГШ; 11.71778° ИГД / 52.16083; 11.71778
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бидериц
Протестантска црква
Протестантска црква
Протестантска црква
Грб на Бидериц
Бидериц во рамките на Германија
Бидериц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Јерихов
Градоначалник Кај Герике (СДП)
Основни податоци
Површина 39 км2
Надм. височина 45 м
Население 8.590 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 220 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. JL
Пошт. бр. 39175
Повик. бр. 039292
Портал www.gemeinde-biederitz.eu
Местоположба на Бидериц во рамките на округот Јерихов
Карта
Карта
Координати 52°9′39″N 11°43′4″E / 52.16083° СГШ; 11.71778° ИГД / 52.16083; 11.71778

Бидериц (германски: Biederitz) — општина во округот Јерихов, во Саксонија-Анхалт, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)