Елба-Парај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Елба-Парај
Грб на Елба-Парај
Елба-Парај во рамките на Германија
Елба-Парај
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Јерихов
Месни единици 7
Градоначалник Јута Маневиц
Основни податоци
Површина 109 км2
Надм. височина 32 м
Население 6.402 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 59 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. JL
Пошт. бр. 39307 39317
Повик. бр. 039349
Портал www.elbe-parey.de
Местоположба на Елба-Парај во рамките на округот Јерихов
Карта
Карта
Координати 52°23′N 12°1′E / 52.383° СГШ; 12.017° ИГД / 52.383; 12.017Координати: 52°23′N 12°1′E / 52.383° СГШ; 12.017° ИГД / 52.383; 12.017

Елба-Парај (германски: Elbe-Parey) — општина во округот Јерихов, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа на Каналот Елба-Хафел, околу 40 километри североисточно од Магдебург.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)