Гомерн

Координати: 52°4′N 11°50′E / 52.067° СГШ; 11.833° ИГД / 52.067; 11.833
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гомерн
Градско собрание
Градско собрание
Градско собрание
Грб на Гомерн
Гомерн во рамките на Германија
Гомерн
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Јерихов
Градоначалник Волфганг Раулс (СлДП)
Основни податоци
Површина 160 км2
Надм. височина 54 м
Население 10.484 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 66 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. JL
Пошт. бр. 39245
Повик. бр. 039200
Портал www.gommern.de
Местоположба на градот Гомерн во рамките на округот Јерихов
Карта
Карта
Координати 52°4′N 11°50′E / 52.067° СГШ; 11.833° ИГД / 52.067; 11.833

Гомерн (германски: Gommern) — град во округот Јерихов, во сојузната покраина Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа околу 15 километри југоисточно од Магдебург. На 1 јануари 2005, општините Данигков, Дорнбург, Карит, Ладебург, Лајцкау, Менц, Недлиц, Фелиц и Валиц се припоиле кон Гомерн. На 1 јануари 2008, Предел се приклучил кон Гомерн, а на 1 јануари 2009, бил припоен Либс.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)