Канал Елба-Хафел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тек на Каналот Елба-Хафел

Каналот Елба-Хафел е долг 56 километри воден пат во Германија. Го поврзува Магдебург, на реката Елба, со Бранденбург на реката Хафел.[1]

Од 2003, Каналот Елба-Хафел е поврзан со Средногерманскиот Канал со уникатниот водениот мост Магдебург, кој поминува над реката Елба. Средногерманскиот Канал обезбедува врска со западниот дел на Германија. На исток, реката Хафел ги поврзува Канал Одра-Хафел и Каналот Елба-Хафел, така создавајќи дел на континуиран воден пад од западниот дел до Берлин и Полска.[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Шефилд, Бари (1995). Внатрешни водени патишта во Германија. St Ives: Imray Laurie Norie & Wilson. ISBN 0-85288-283-1.
  2. Шефилд, Бари (2007). „Внатрешни водени патишта во Германија - Дел 2“ (PDF). St Ives: Imray Laurie Norie & Wilson. Посетено на 2010-05-14.

Координати: 52°23′33″N 012°22′55″E / 52.39250° N; 12.38194° E / 52.39250; 12.38194