Прејди на содржината

Бург (Магдебург)

Координати: 52°16′21″N 11°51′18″E / 52.27250° СГШ; 11.85500° ИГД / 52.27250; 11.85500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бург
Црква Св. Никола во Бург
Црква Св. Никола во Бург
Црква Св. Никола во Бург
Грб на Бург
Бург (Магдебург) во рамките на Германија
Бург (Магдебург)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Јерихов
Градски единици 9
Градоначалник Бернхард Штерц (СДП)
Основни податоци
Површина 164 км2
Надм. височина 54 м
Население 22.240 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 136 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. JL
Пошт. бр. 39288
Повик. бр. 03921
Портал www.stadt-burg.de
Местоположба на градот Бург во рамките на округот Јерихов
Карта
Карта
Координати 52°16′21″N 11°51′18″E / 52.27250° СГШ; 11.85500° ИГД / 52.27250; 11.85500

Бург (Магдебург) (германски: Burg (bei Magdeburg)) — град од околу 24.700 жители на Каналот Елба-Хафел во Германија, североисточно од Магдебург. Се наоѓа околу поранешна брана, Sachsenschleusen („саксонска брана“). Претставува административно седиште на округот Јерихов во сојузната покраина Саксонија-Анхалт.

Градот е познат по неговите средновековните цркви и кули.

Бург порано ја имал првата чевларска фабрика во Европа и бил прв во производството на крцкав леб во Германија, почнувајќи со производство во 1931.

Градот е познат како родно место на генералот Карл фон Клаузевиц.

Близу Бург се наоѓа голем предавател за долги и средни бранови, кој меѓу другото е користен за пренесување на Радио Волга.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]