Прејди на содржината

Мезер

Координати: 52°13′N 11°48′E / 52.217° СГШ; 11.800° ИГД / 52.217; 11.800
Од Википедија — слободната енциклопедија
Мезер
Грб на Мезер
Мезер во рамките на Германија
Мезер
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Јерихов
Градоначалник Михаел Бремер (Левица)
Основни податоци
Површина 80 км2
Надм. височина 62 м
Население 8.383 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 105 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. JL
Пошт. бр. 39291
Повик. бр. 039222
Портал www.gemeinde-moeser.de
Местоположба на Мезер во рамките на округот Јерихов
Карта
Карта
Координати 52°13′N 11°48′E / 52.217° СГШ; 11.800° ИГД / 52.217; 11.800

Мезер (германски: Möser) — општина во округот Јерихов, во Саксонија-Анхалт, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)