Јерихов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јерихов
Манастир Јерихов
Манастир Јерихов
Манастир Јерихов
Грб на Јерихов
Јерихов во рамките на Германија
Јерихов
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Јерихов
Градоначалник Харалд Боте
Основни податоци
Површина 270 км2
Надм. височина 34 м
Население 6.787 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 25 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. JL
Пошт. бр. 39307, 39319
Повик. бр. 03933, 039341, 039343, 039347, 039348
Портал www.jerichow.de
Местоположба на градот Јерихов во рамките на округот Јерихов
Карта
Карта
Координати 52°29′N 12°1′E / 52.483° СГШ; 12.017° ИГД / 52.483; 12.017Координати: 52°29′N 12°1′E / 52.483° СГШ; 12.017° ИГД / 52.483; 12.017

Јерихов (германски: Jerichow) — град во округот Јерихов, во сојузната покраина Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа на десниот брег на Елба, северозападно од Гентин.

Јерихов е дом на опатијата Јерихов, поранешен премонстрански манастир, кој основан во раната 1144. Во 1148, започнала изградбата на манастирските цркви Света Богородица и Свети Никола во доцен романескнен стил. Ова ги прави една од најстарите преостанати згради од тули во Северна Германија и, и покрај неговото уметничко совршенство, под високо влијание на брик-архитектурата во Бранденбург. Опатијата била затворена во текот на реформацијата во XVI век и зградите оттогаш биле користени за различни цели. Поголеми обнови биле направени во доцниот XVII век и средината на XIX век. Зградите биле оштетени од американската артилерија во текот на последниет денови на Втората светска војна и поголемиот пожар во 1946. Источна Германија организирала неколку обнови во 1950-тите и 1980-тите, но значителните воени штети останале непоправени и неколку згради биле близу уништување во 1998, па така Опатијата била затворена за јавноста. По ова ги направиле сериозни проблемите на Опатијата и го довело нејзиното постоење во опасност, сериозно напори за воените штети биле брзо материјализирани и со голема поддршка од јавноста. Зградите биле повторно отворени за јавноста во 1999. Тие биле целосно обновени во следните години и може да бидат посетени денес.

Градина во манастирот Јерихов

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]