Гентин

Координати: 52°24′N 12°10′E / 52.400° СГШ; 12.167° ИГД / 52.400; 12.167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гентин
Градско собрание
Градско собрание
Градско собрание
Грб на Гентин
Гентин во рамките на Германија
Гентин
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Јерихов
Градски единици 8
Градоначалник Волфганг Бернике
Основни податоци
Површина 231 км2
Надм. височина 49 м
Население 13.582 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 59 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. JL
Пошт. бр. 39307
Повик. бр. 03933, 039342, 039346
Портал www.genthin.de
Местоположба на градот Гентин во рамките на округот Јерихов
Карта
Карта
Координати 52°24′N 12°10′E / 52.400° СГШ; 12.167° ИГД / 52.400; 12.167

Гентин (германски: Genthin) — град во округот Јерихов, во сојузната покраина Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа на Каналот Елба-Хафел, околу 50 километри североисточно од Магдебург и 27 километри западно од Бранденбург на Хафел.

Гентин бил седиште на општинската заедница Елба-Штреме-Финер. Ноќта на 21-22 декември 1939 се случила железничка несреќа во која загинале 278 лица; во чест на жртвите е подигнат споменик во градот.

Споменик за жртвите во железничка несреќа.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)