Фехта (округ)

Координати: 52°40′N 8°15′E / 52.67° СГШ; 8.25° ИГД / 52.67; 8.25
Од Википедија — слободната енциклопедија
Фехта
Vechta
округ
Знаме на ФехтаГрб на Фехта
Карта
Земја Германија
ПокраинаДолна Саксонија
СедиштеФехта
Површина
 • Вкупна813 км2 (314 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно143.698
 • Густина180/км2 (460/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.VEC
Мреж. местоkreis-vechta.de

Фехта (германски: Vechta) — округ во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се граничи со окрузите Олденбург, Дипхолц, Оснабрик и Клопенбург.

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIII век минстерскиот епископ го набавил земјиштето на ова подрачје и така тоа влегло во Епископското Кнежевство Минстер. Со распуштањето владичките држави во 1803 г. Фехта му припаднала на Олденбург, иако останала под духовно водство на Минстер, поради што областа се нарекува Олденбуршки Минстерски крај. Денешниот округ е основан во 1945 г. како дел од новосоздадената покраина Долна Саксонија.

Географија[уреди | уреди извор]

Округот се одликува со рамничарски предели. Само во најјужниот дел има еден ридски венец близу градот Даме, наречен Дамски Ридови (Dammer Berge). Во окружните граници влегува и западниот брег на Димерското Езеро со околните слатини.

Грб[уреди | уреди извор]

На окружниот грб се прикажани:

 • грбот на Војводството Олденбург
 • грбот на Грофовијата Калвелаге-Равенсберг (која владеела со областа пред XIII век)
 • грбот на Грофовијата Гален (вазал на минстерските епископи)

Градови и општини[уреди | уреди извор]

Градовите и општините во округот Фехта
Градови Слободни општини
 1. Даме
 2. Динклаге
 3. Лоне
 4. Фехта
 1. Бакум
 2. Голденштет
 3. Нојенкирхен-Ферден
 4. Фисбек
 5. Холдорф
 6. Штајнфелд

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

52°40′N 8°15′E / 52.67° СГШ; 8.25° ИГД / 52.67; 8.25