Оснабрик (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Оснабрик
Osnabrück
округ
Знаме на ОснабрикГрб на Оснабрик
Земја Германија
ПокраинаДолна Саксонија
СедиштеОснабрик
Управа
 • Окруж. управ.Ана Кебшул (Зелени)
Површина
 • Вкупна2.122 км2 (819 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно359.471
 • Густина170/км2 (440/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.OS, BSB, MEL, WTL
Мреж. местоlkos.de

Оснабрик (германски: Osnabrück) — округ во југозападниот дел на сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Зафаќа површина од 2.121 км2 и со тоа е втор по големина во покраината.

Историја[уреди | уреди извор]

Округот во денешен облик е основан на 1 јули 1972 г. со спојување на дотогашните окрузи Меле, Берзенбрик и Витлаге, како и најголемиот дел од стариот округ Оснабрик. Истата година кон градот Оснабрик се припоени осум општини: Атер, Пи, Хелерн, Нане, Фокструп, Дарум, Гретеш и Листринген. Поранешниот округ Оснабрик веќе бил проширен со природавање на Ибург уште во 1932 г. Со реформата од 1970-тите, бројот на општини значително се намалил.

Денешната здружена територија на градот Оснабрик е речиси истоветна на онаа на некогашното Епископско Кнежевство Оснабрик кое постоело сè до 1802 г. кога претрпело медијатизација и било доделено на Изборното Кнежевство Хановер. Од 1807 до 1813 г. кнежевството било под француска окупација, а потоа е вратено на Кралството Хановер. По Австриско-пруската војна од 1866 г. Кралството Хановер бил припоено кон Прусија. Од 1 ноември 1946 г. подрачјето е дел од сојузната покраина Долна Саксонија.

Географија[уреди | уреди извор]

Северните две третини од округот лежат во Северногерманската Низина; во правец исток-запад во јужната третина се протегаат венецот Тевтобуршка Шума и Виенските Ридови. Низ него тече реката Хазе од југ кон север. Во источниот дел тече Хунте.

Округот го обиколува безокружниот град Оснабрик. Заедно тие го образуваат Оснабричкиот крај (Osnabrücker Land) кој може да се подели на помалите области Артланд, Гренегау and Витлашки крај.

Текленбуршкиот крај на запад е географско продолжение на Оснабричкиот крај во соседната покраина Северна Рајна-Вестфалија. Честопати се смета за дел од Минстерскиот крај, иако историски му припаѓа на Оснабричкиот.

Округот се граничи со окрузите Емсланд, Клопенбург, Фехта and Дипхолц, покраината Северна Рајна-Вестфалија (окрузите Минден-Либеке, Херфорд, Гитерсло, Варендорф и Штајнфурт) и градот Оснабрик.

Грб[уреди | уреди извор]

На грбот е претставена Беновата кула (Bennoturm) во Бад Ибург, која служела како тврдина за епископите до 1673 г. Во нејзиното подножје има тркало — симбол на градот Оснабрик.

Градови и општини[уреди | уреди извор]

Округот Оснабрик опфаќа 38 општини, од кои осум се градови. 17 од се во состав на општински заедници. Населението дадео во загради се однесува на 2007 г.[2]

Градовите и општините во округот Оснабрик.
Градови Слободни општини Општински заедници
 1. Бад Ибург (11.433)
 2. Брамше (30.936)
 3. Георгсмариенхите (32.351)
 4. Дисен (9.303)
 5. Меле (46.581)
 1. Бад Есен (15.852)
 2. Бад Лар (9.251)
 3. Бад Ротенфелде (7.299)
 4. Белм (13.907)
 5. Бисендорф (14.402)
 6. Бомте (13.257)
 7. Валенхорст (23.886)
 8. Гландорф (6.854)
 9. Остеркапелн (9.659)
 10. Хаген (14.175)
 11. Хасберген (11.192)
 12. Хилтер (10.277)
 1. Бадберген (4.676)
 2. Квакенбрик1, 2 (12.822)
 3. Менслаге (2.515)
 4. Нортруп (2.992)
 1. Алфхаузен (3.763)
 2. Анкум (7.228)
 3. Берзенбрик1, 2 (8.007)
 4. Герде (2.465)
 5. Егермилен (1.768)
 6. Кетенкамп (1.707)
 7. Ристе (3.287)
 1. Мерцен (4.078)
 2. Нојенкирхен1 (4.565)
 3. Фолтлаге (1.802)
 1. Берге (3.715)
 2. Бипен (3.017)
 3. Фирстенау1, 2 (9.830)
1седиште на општинската заедница; 2 град

Религија[уреди | уреди извор]

Овој крај е со мешана вероисповед почнувајќи од протестантската реформација и Вестфалскиот мир, и се состои од лутеранци и католици. Бидејќи католичкиот Оснабрички крај се граничел со лутерански територии, во округот живеат лутеранци од XIX век наваму. Уделот на двете верски групи не е изменет и покрај приливот на Германци истерани од другите земји по 1945 г.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
 2. Статистичка служба на Долна Саксонија (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 52°20′ N; 8°10′ E / 52.33° СГШ; 8.17° ИГД / 52.33; 8.17