Прејди на содржината

Гетинген (округ)

Координати: 51°30′N 9°55′E / 51.5° СГШ; 9.92° ИГД / 51.5; 9.92
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гетинген
Landkreis Göttingen

округ
Грб на Гетинген Landkreis Göttingen
Земја Германија
ПокраинаДолна Саксонија
СедиштеГетинген
Површина
 • Вкупна1.117 км2 (431 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно323.900
 • Густина290/км2 (750/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.
Мреж. местоlandkreis-goettingen.de

Гетинген (германски: Göttingen) — округ (Landkreis) во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се граничи со (од север надесно) округот Нортхајм и со сојузните покраини Тирингија (округ Ајхсфелд) и Хесен (окрузи Вера-Мајснер и Касел).

Историја

[уреди | уреди извор]

Во 1885 година, пруската влада ги основала окрузите Гетинген, Минден и Дудерштат во рамките на Покраина Хановер. Овие окрузи постоеле 88 години, пред да бидат споени во 1973 година да го создадат денешниот округ Гетинген. Во 2016 година ќе биде реорганизиран со додавање на округот Остероде.

Географија

[уреди | уреди извор]

Западната половина на окрузите се протега во Везерското Средногорје. Реката Везер го добива своето име близу градот Хан. Минден, каде Фулда се влева во Вера. На исток се наоѓа реката Лајне, која тече низ округот од југ на север.

Во горниот дел е хералдичкиот лав на Војводството Брауншвајг-Линебург. Долу е комбинација на грбовите на поранешните окрузи, кои биле припоени во 1973 година за да го создадат денешниот округ: штитот на Минден, сидрото на Гетинген и тркалото на Дудерштат.

Градови и општини

[уреди | уреди извор]
Градови Слободни општини Слободни области Општински заедници
 1. Бад Закса
 2. Бад Лаутерберг
 3. Гетинген
 4. Дудерштат
 5. Остероде
 6. Хан. Минден
 7. Херцберг на Харц
 1. Аделебзен
 2. Бад Грунд
 3. Бовенден
 4. Валкенрид
 5. Глајхен
 6. Росдорф
 7. Фридланд
 8. Штауфенберг
 1. Харц

1. Дрансфелд

 1. Бирен
 2. Дрансфелд1, 2
 3. Јинде
 4. Ниметал
 5. Шеден

2. Гиболдехаузен

 1. Билсхаузен
 2. Бодензе
 3. Гиболдехаузен1
 4. Кребек
 5. Обернфелд
 6. Румшпринге
 7. Ролсхаузен
 8. Ридерсхаузен
 9. Волбрандсхаузен
 10. Волерсхаузен

3. Радолфсхаузен

 1. Ебергецен1
 2. Ландолфсхаузен
 3. Зебург
 4. Зојлинген
 5. Ваке

4. Хаторф на Харц

 1. Вулфтен на Харц
 2. Елбингероде
 3. Хаторф на Харц1
 4. Херден на Харц
1седиште на општинската заедница;2град
 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]

51°30′N 9°55′E / 51.5° СГШ; 9.92° ИГД / 51.5; 9.92