Бодензе (Гетинген)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бодензе
Црква „Св. Матеј“ во Бодензе
Црква „Св. Матеј“ во Бодензе
Црква „Св. Матеј“ во Бодензе
Грб на Бодензе
Бодензе во рамките на Германија
Бодензе
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гетинген
Општ. заед. Гиболдехаузен
Градоначалник Фридрих Хенигес (ДХС)
Основни податоци
Површина 7,47 км2
Надм. височина 168 м
Население 791 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 106 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл.
Пошт. бр. 37434
Повик. бр. 05507
Портал www.bodensee-eichsfeld.de
Местоположба на Бодензе во рамките на округот Гетинген
Карта
Карта
Координати 51°36′N 10°8′E / 51.600° СГШ; 10.133° ИГД / 51.600; 10.133Координати: 51°36′N 10°8′E / 51.600° СГШ; 10.133° ИГД / 51.600; 10.133

Бодензе (германски: Bodensee) — општина во округот Гетинген, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]