Елбингероде (Херцберг на Харц)

Координати: 51°39′33″N 10°16′45″E / 51.65917° СГШ; 10.27917° ИГД / 51.65917; 10.27917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Елбингероде
Црква „Св. Петар“ во Елбингероде
Црква „Св. Петар“ во Елбингероде
Црква „Св. Петар“ во Елбингероде
Грб на Елбингероде
Елбингероде во рамките на Германија
Елбингероде
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гетинген
Општ. заед. Хаторф на Харц
Основни податоци
Површина 5,66 км2
Надм. височина 200 м
Население 432 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 76 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OHA
Пошт. бр. 37412
Повик. бр. 05521
Портал www.elbingero.de
Местоположба на Елбингероде во рамките на округот Гетинген
Карта
Карта
Координати 51°39′33″N 10°16′45″E / 51.65917° СГШ; 10.27917° ИГД / 51.65917; 10.27917

Елбингероде (германски: Elbingerode) — општина во округот Гетинген, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]