Кребек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кребек
Католичка црква во Кребек
Католичка црква во Кребек
Грб на Кребек
Кребек is located in Германија
Кребек
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гетинген
Општ. заед. Гиболдехаузен
Градоначалник Франк Дитрих (независен)
Основни податоци
Површина 12,27 км2
Надм. височина 172 м
Население 1.033 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 84 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл.
Пошт. бр. 37434
Повик. бр. 05507
Портал www.gemeinde-krebeck.de
Местоположба на Кребек во рамките на округот Гетинген
Карта
Координати 51°35′N 10°07′E / 51.583° СГШ; 10.117° ИГД / 51.583; 10.117Координати: 51°35′N 10°07′E / 51.583° СГШ; 10.117° ИГД / 51.583; 10.117

Кребек (германски: Krebeck) — општина во округот Гетинген, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Во Кребек се наоѓа геодетската средишна точка на Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]