Росдорф (Гетинген)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Росдорф
Црква „Св. Јован“ во Росдорф
Црква „Св. Јован“ во Росдорф
Грб на Росдорф
Росдорф is located in Германија
Росдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гетинген
Градоначалник Харалд Граховац (СДП)
Основни податоци
Површина 66,39 км2
Надм. височина 150 м
Население 11.883 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 179 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл.
Пошт. бр. 37124
Повик. бр. 0551
Портал www.rosdorf.de
Местоположба на Росдорф во рамките на округот Гетинген
Карта
Координати 51°30′N 9°54′E / 51.500° СГШ; 9.900° ИГД / 51.500; 9.900Координати: 51°30′N 9°54′E / 51.500° СГШ; 9.900° ИГД / 51.500; 9.900

Росдорф (германски: Rosdorf) — општина во округот Гетинген, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Општината е сместена околу 4 километри југозападно од градот Гетинген.

Седиштето на општината е сместено во местото Росдорф, кое е најголемо во целата општина со 6.680 жители (30 јуни 2010 г.). Други населени места во општината се: Аценхаузен, Даленроде, Драмфелд, Клајн Вирсхаузен, Лемсхаузен, Менгерсхаузен, Обернјеза, Зетмарсхаузен, Зиболдсхаузен и Фолкероде.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]