Херден на Харц

Координати: 51°40′15″N 10°17′7″E / 51.67083° СГШ; 10.28528° ИГД / 51.67083; 10.28528
Од Википедија — слободната енциклопедија
Херден на Харц
Црква „Св. Никола“ во Херден
Црква „Св. Никола“ во Херден
Црква „Св. Никола“ во Херден
Грб на Херден на Харц
Херден на Харц во рамките на Германија
Херден на Харц
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гетинген
Општ. заед. Хаторф на Харц
Градоначалник Вернер Бојар (ДХС)
Основни податоци
Површина 7,82 км2
Надм. височина 200 м
Население 942 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 120 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OHA
Пошт. бр. 37412
Повик. бр. 05521
Портал www.hoerden-harz.de
Местоположба на Херден на Харц во рамките на округот Гетинген
Карта
Карта
Координати 51°40′15″N 10°17′7″E / 51.67083° СГШ; 10.28528° ИГД / 51.67083; 10.28528

Херден на Харц (германски: Hörden am Harz) — општина во округот Гетинген, во Долна Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]