Зојлинген

Координати: 51°33′N 10°10′E / 51.550° СГШ; 10.167° ИГД / 51.550; 10.167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Зојлинген
Католичката парохиска црква „Св. Јован Крстител“ во Зојлинген
Католичката парохиска црква „Св. Јован Крстител“ во Зојлинген
Католичката парохиска црква „Св. Јован Крстител“ во Зојлинген
Грб на Зојлинген
Зојлинген во рамките на Германија
Зојлинген
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гетинген
Општ. заед. Радолфсхаузен
Градоначалник Матијас Ринк (ДХС)
Основни податоци
Површина 11,08 км2
Надм. височина 167 м
Население 1.354 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 122 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл.
Пошт. бр. 37136
Повик. бр. 05507
Портал www.seulingen.de
Местоположба на Зојлинген во рамките на округот Гетинген
Карта
Карта
Координати 51°33′N 10°10′E / 51.550° СГШ; 10.167° ИГД / 51.550; 10.167

Зојлинген (германски: Seulingen) — општина во округот Гетинген, во Долна Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]