Радолфсхаузен

Координати: 51°34′N 10°06′E / 51.567° СГШ; 10.100° ИГД / 51.567; 10.100
Од Википедија — слободната енциклопедија

Радолфсхаузен (германски: Radolfshausen) — општинска заедница во округот Гетинген, во Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа на околу 15 километри источно од градот Гетинген. Нејзиното седиште е во Ебергецен.

Грб на Радолфсхаузен

Општинската заедница Радолфсхаузен се состои од следниве општини:

  1. Ебергецен
  2. Ландолфсхаузен
  3. Зебург
  4. Зојлинген
  5. Ваке

51°34′N 10°06′E / 51.567° СГШ; 10.100° ИГД / 51.567; 10.100