Артланд

Координати: 52°40′34″N 7°57′26″E / 52.67611° СГШ; 7.95722° ИГД / 52.67611; 7.95722
Од Википедија — слободната енциклопедија
Грбот на општинската заедница

Артланд (германски: Artland) — општинска заедница во округот Оснабрик, во Долна Саксонија, Германија. Нејзиното седиште е во градот Квакенбрик.

Општинската заедница Артланд се состои од следниве општини:

  1. Бадберген
  2. Квакенбрик
  3. Менслаге
  4. Нортруп

52°40′34″N 7°57′26″E / 52.67611° СГШ; 7.95722° ИГД / 52.67611; 7.95722