Даленбург (општинска заедница)

Координати: 53°10′59″N 10°45′00″E / 53.183° СГШ; 10.750° ИГД / 53.183; 10.750
Од Википедија — слободната енциклопедија

Даленбург (германски: Amelinghausen) — општинска заедница во округот Линебург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Нејзино седиште е селото Даленбург.

Грб на Даленбург

Општинската заедница Даленбург се состои од следниве општини:

  1. Бојце
  2. Далем
  3. Даленбург
  4. Нарендорф
  5. Тостерглопе

53°10′59″N 10°45′00″E / 53.183° СГШ; 10.750° ИГД / 53.183; 10.750