Езенс (општинска заедница)

Координати: 53°39′32″N 7°35′53″E / 53.659° СГШ; 7.598° ИГД / 53.659; 7.598
Од Википедија — слободната енциклопедија
Грбот на општинската заедница

Езенс (германски: Esens) — општинска заедница во округот Витмунд, во Долна Саксонија, Германија. Нејзиното седиште е во градот Езенс.

Општинската заедница Езенс се состои од следниве општини:

  1. Дунум
  2. Езенс
  3. Холтгаст
  4. Морвег
  5. Нојхарлингерзил
  6. Штедесдорф
  7. Вердум

53°39′32″N 7°35′53″E / 53.659° СГШ; 7.598° ИГД / 53.659; 7.598