Тоштет (општинска заедница)

Координати: 53°17′N 9°43′E / 53.28° СГШ; 9.71° ИГД / 53.28; 9.71
Од Википедија — слободната енциклопедија

Тоштет (германски: Tostedt) — општинска заедница во округот Харбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Нејзино седиште е селото Тоштет.

Општинската заедница Тоштет се состои од следниве општини:

  1. Дорен
  2. Хандело
  3. Хајденау
  4. Какенсторф
  5. Кенигсмор
  6. Отер
  7. Тоштет
  8. Веле
  9. Виштет

53°17′N 9°43′E / 53.28° СГШ; 9.71° ИГД / 53.28; 9.71