Хандело

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хандело
Општинското собрание
Општинското собрание
Грб на Хандело
Хандело is located in Германија
Хандело
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Харбург
Општ. заед. Тоштет
Месни единици 3
Градоначалник Хајнрих Рихтер
Основни податоци
Површина 26,91 км2
Надм. височина 46 м
Население 2.538 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 94 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WL
Пошт. бр. 21256
Повик. бр. 04188
Портал Gemeinde Handeloh
Местоположба на Хандело во рамките на округот Харбург
Карта
Координати 53°15′0″N 9°49′0″E / 53.25000° СГШ; 9.81667° ИГД / 53.25000; 9.81667Координати: 53°15′0″N 9°49′0″E / 53.25000° СГШ; 9.81667° ИГД / 53.25000; 9.81667

Хандело (германски: Handeloh) — општина во округот Харбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Хандело се наоѓа помеѓу реките Зеве и Есте, јужно од Буххолц во Нордхајде. Ридовите Харбургер се наоѓаат на северозапад, а Линебуршкото Поле на југоисток.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината Хандело припаѓаат местата Хандело, Хекел, Инцмилен и Верме.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]