Ханштет (општинска заедница)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ханштет (германски: Hanstedt) — општинска заедница во округот Харбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Нејзино седиште е селото Ханштет.

Општинската заедница Ханштет се состои од следниве општини:

  1. Азендорф
  2. Бракел
  3. Егесторф
  4. Ханштет
  5. Марксен
  6. Ундело

Координати: 53°16′01″ N; 10°01′01″ E / 53.267° СГШ; 10.017° ИГД / 53.267; 10.017