Зегел (општинска заедница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грбот на општинската заедница

Зегел (германски: Sögel) — општинска заедница во округот Емсланд, во Долна Саксонија, Германија. Нејзиното седиште е во општината Зегел.

Општинската заедница Зегел се состои од следниве општини:

  1. Бергер
  2. Верпело
  3. Грос Берсен
  4. Зегел
  5. Клајн Берсен
  6. Хивен
  7. Шпанхаренштете
  8. Штаверн

Координати: 52°51′N 7°31′E / 52.850° СГШ; 7.517° ИГД / 52.850; 7.517