Шпанхаренштете

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шпанхаренштете
Општинското собрание
Општинското собрание
Грб на Шпанхаренштете
Шпанхаренштете is located in Германија
Шпанхаренштете
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Емсланд
Општ. заед. Зегел
Градоначалник Конрад Линсвилкен (UWG)
Основни податоци
Површина 36,07 км2
Надм. височина 36 м
Население 1.530 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 42 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EL
Пошт. бр. 49751
Повик. бр. 05951/ 05952
Местоположба на Шпанхаренштете во рамките на округот Емсланд
Карта
Координати 52°52′13″N 7°36′3″E / 52.87028° СГШ; 7.60083° ИГД / 52.87028; 7.60083Координати: 52°52′13″N 7°36′3″E / 52.87028° СГШ; 7.60083° ИГД / 52.87028; 7.60083

Шпанхаренштете (германски: Spahnharrenstätte) — општина во округот Емсланд, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа во источниот дел на Химлинг.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Шпанхаренштете се граничи на северозапад со општината Бергер, на север со општината Лоруп во општинската заедница Верлте, на исток со општината Растдорф и со градот Верлте (општинска заедница Верлте), на југ со општината Зегел и на запад со општината Верпело.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]