Залцхаузен (општинска заедница)

Координати: 53°14′N 10°10′E / 53.23° СГШ; 10.17° ИГД / 53.23; 10.17
Од Википедија — слободната енциклопедија

Залцхаузен (германски: Salzhausen) — општинска заедница во округот Харбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Нејзино седиште е селото Залцхаузен.

Општинската заедница Залцхаузен се состои од следниве општини:

  1. Ајендорф
  2. Гарлсторф
  3. Гарштет
  4. Геденсторф
  5. Залцхаузен
  6. Топенштет
  7. Фирхефен
  8. Вулфзен

53°14′N 10°10′E / 53.23° СГШ; 10.17° ИГД / 53.23; 10.17