Прејди на содржината

Нидернверен (општинска заедница)

Координати: 52°21′00″N 9°09′00″E / 52.350° СГШ; 9.150° ИГД / 52.350; 9.150
Од Википедија — слободната енциклопедија
Грбот на општинската заедница

Нидернверен (германски: Niedernwöhren) — општинска заедница во округот Шаумбург, во Долна Саксонија, Германија. Нејзиното седиште е во општината Нидернверен.

Општинската заедница Нидернверен се состои од следниве општини:

  1. Лауенхаген
  2. Мербек
  3. Нидернверен
  4. Нордзел
  5. Полхаген
  6. Видензал

52°21′00″N 9°09′00″E / 52.350° СГШ; 9.150° ИГД / 52.350; 9.150