Алден (општинска заедница)

Координати: 52°45′49″N 09°35′21″E / 52.76361° СГШ; 9.58917° ИГД / 52.76361; 9.58917
Од Википедија — слободната енциклопедија

Алден (германски: Ahlden) — општинска заедница во округот Хајдекрајс, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Нејзино седиште е селото Ходенхаген.

Грб на Алден

Општинската заедница Алден се состои од следниве општини:

  1. Алден
  2. Ајкело
  3. Гретем
  4. Хадемсторф
  5. Ходенхаген

52°45′49″N 09°35′21″E / 52.76361° СГШ; 9.58917° ИГД / 52.76361; 9.58917