Ходенхаген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ходенхаген
Селсата црква во Ходенхаген
Селсата црква во Ходенхаген
Грб на Ходенхаген
Ходенхаген is located in Германија
Ходенхаген
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хајдекрајс
Општ. заед. Алден
Градоначалник Карл-Герхард Тамке (СДП)
Основни податоци
Површина 20,15 км2
Надм. височина 24 м
Население 3.177 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 158 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HK
Пошт. бр. 29693
Повик. бр. 05164
Портал www.hodenhagen.de
Местоположба на Ходенхаген во рамките на округот Хајдекрајс
Карта
Координати 52°46′0″N 9°35′0″E / 52.76667° СГШ; 9.58333° ИГД / 52.76667; 9.58333Координати: 52°46′0″N 9°35′0″E / 52.76667° СГШ; 9.58333° ИГД / 52.76667; 9.58333

Ходенхаген (германски: Hodenhagen) — општина во округот Хајдекрајс, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Општината претставува административно седиште на општинската заедница Алден.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Ходенхаген се наоѓа на реката Алер, во рамки на долината Алер и Лајне.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Соседни општини се Валсроде, Ајкело, Гретем, Алден, Беме и Хадемсторф.

Знаменитости[уреди | уреди извор]

Во близина на Ходенхаген се наоѓа паркот Серенгети.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]