Прејди на содржината

Линдведел

Координати: 52°37′0″N 9°41′0″E / 52.61667° СГШ; 9.68333° ИГД / 52.61667; 9.68333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Линдведел
Улица во Линдведел
Улица во Линдведел
Улица во Линдведел
Грб на Линдведел
Линдведел во рамките на Германија
Линдведел
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хајдекрајс
Општ. заед. Швармштет
Месни единици 2
Градоначалник Артур Минке (UWG)
Основни податоци
Површина 16,56 км2
Надм. височина 34 м
Население 2.719 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 164 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FAL u. SFA
Пошт. бр. 29690
Повик. бр. 05073 u. 05130
Портал www.lindwedel.de
Местоположба на Линдведел во рамките на округот Хајдекрајс
Карта
Карта
Координати 52°37′0″N 9°41′0″E / 52.61667° СГШ; 9.68333° ИГД / 52.61667; 9.68333

Линдведел (германски: Lindwedel) — општина во округот Хајдекрајс, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Линдведел се наоѓа северно од Швармштет, помеѓу Хановер и Валсроде и во јужниот дел на туристичката област долина на Алер-Лајне.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Соседни општини се Фесбек, Ведемарк, Буххолц, Гриндау и Есперке.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Линдведел е составена од селата Линдведел и Хопе.

Историја[уреди | уреди извор]

Постојат старини за постоење населба во областа неколку милениуми. Првото пишано споменување на Линдведел е од 1304 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]