Прејди на содржината

Буххолц (Алер)

Координати: 52°40′0″N 9°41′0″E / 52.66667° СГШ; 9.68333° ИГД / 52.66667; 9.68333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Буххолц
Улица во Буххолц
Улица во Буххолц
Улица во Буххолц
Грб на Буххолц
Буххолц во рамките на Германија
Буххолц
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хајдекрајс
Општ. заед. Швармштет
Месни единици 2
Градоначалник Томас Климан
Основни податоци
Површина 27,7 км2
Надм. височина 29 м
Население 2.143 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 77 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HK
Пошт. бр. 29690
Повик. бр. 0 50 71
Портал www.buchholz-aller.de
Местоположба на Буххолц во рамките на округот Хајдекрајс
Карта
Карта
Координати 52°40′0″N 9°41′0″E / 52.66667° СГШ; 9.68333° ИГД / 52.66667; 9.68333

Буххолц (германски: Buchholz) — општина во округот Хајдекрајс, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Низ општината поминува автопатот А7 и сојузниот пат Б214. На северниот дел тече реката Алер.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината Буххолц припаѓа и местото Марклендорф.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]