Беме (Долна Саксонија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Беме
Црквата во Кирхвалинген
Црквата во Кирхвалинген
Беме is located in Германија
Беме
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хајдекрајс
Општ. заед. Ретем/Алер
Месни единици 4
Градоначалник Герт Јастремски (СДП)
Основни податоци
Површина 36,99 км2
Надм. височина 19 м
Население 921 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 25 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SFA
Пошт. бр. 29693
Повик. бр. 05164
Местоположба на Беме во рамките на округот Хајдекрајс
Карта
Координати 52°46′59″N 9°28′0″E / 52.78306° СГШ; 9.46667° ИГД / 52.78306; 9.46667Координати: 52°46′59″N 9°28′0″E / 52.78306° СГШ; 9.46667° ИГД / 52.78306; 9.46667

Беме (германски: Böhme) — општина во округот Хајдекрајс, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Беме се наоѓа помеѓу Валсроде и Хановер, северно од реката Алер, сместен на истоимената река.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Беме е составена од следниве единици:

  • Беме
  • Бирде
  • Алтенвалинген
  • Кирхвалинген

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]