Шнефердинген

Координати: 53°07′0″N 9°48′0″E / 53.11667° СГШ; 9.80000° ИГД / 53.11667; 9.80000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шнефердинген

Schneverdingen

Градското собрание
Градското собрание
Градското собрание
Грб на Шнефердинген
Шнефердинген во рамките на Германија
Шнефердинген
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хајдекрајс
Градски единици 10
Градоначалник Мајке Мог-Штефенс (независна)
Основни податоци
Површина 234,61 км2
Надм. височина 97 м
Население 18.881 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 80 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SFA/HK
Пошт. бр. 29640
Повик. бр. 05193, -98, -99, 04265
Портал www.schneverdingen.de
Местоположба на градот Шнефердинген во рамките на округот Хајдекрајс
Карта
Карта
Координати 53°07′0″N 9°48′0″E / 53.11667° СГШ; 9.80000° ИГД / 53.11667; 9.80000

Шнефердинген (германски: Schneverdingen; долногермански: Snevern) — мал град во округот Хајдекрајс, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа во областа Линебуршко Поле.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Шнефердинген се наоѓа во средишниот дел на Линебуршкото Поле, помеѓу Золтау на југ, Ротенбург (Виме) на запад и Буххолц во Нордхајде на север. Источно од градот се наоѓа Природниот парк Линебуршко Поле.

Градски единици[уреди | уреди извор]

Градот има вкупно 10 единици. Покрај самото јадро на Шнефердинген, во градското подрачје се опфатени и следниве места:

 • Ерхорн
 • Гросенведе
 • Хебер
 • Инзел
 • Лангело
 • Линцен
 • Шилерн
 • Весело
 • Винтермор
 • Царензен

Историја[уреди | уреди извор]

Шнефердинген припаѓал на Бискупијата Верден, основана во 1180 година. Во 1648 година, бискупијата станала Кнежевство Верден, кое првин била владеено како личен сојуз со Шведска - прекинат од данската окупација (1712–1715) - и од 1715 година од хановерската круна. Кралството Хановер го вклучило кнежевството како реален сојуз и територијата на кнежевството, а со тоа и Шнефердинген, станале дел од новиот регион Штаде, основан во 1823 година.

Политика[уреди | уреди извор]

Шнефердинген е поделен на самото градско подрачје и 10 единици. Секоја единица има свој месен претставник. Тие се избирани од Градскиот совет на предлог од некоја партија или избирачка група, која освоила најмногу гласови во таа единица на последните избори.

Градоначалничка[уреди | уреди извор]

Градоначалничка на градот од 1 ноември 2011 година е Мајке Мог-Штефенс (независна, иако поддржана од SPD).

Градски совет[уреди | уреди извор]

Градскиот совет поседува 32 членови.

На општинските избори од 2016 година биле добиени следниве резултати:[2]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Шнефердинген е збратимен со следниве градови:

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
 2. schneverdingen.de

Надворешни врски[уреди | уреди извор]