Алден (Алер)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алден (Алер)
Селсата црква во Алден
Селсата црква во Алден
Селсата црква во Алден
Грб на Алден (Алер)
Алден (Алер) во рамките на Германија
Алден (Алер)
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хајдекрајс
Општ. заед. Алден
Месни единици 2
Градоначалник Кај Шликелман
Основни податоци
Површина 25,83 км2
Надм. височина 21 м
Население 1.532 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 59 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SFA
Пошт. бр. 29693
Повик. бр. 05164
Портал www.ahlden.de
Местоположба на Алден (Алер) во рамките на округот Хајдекрајс
Карта
Карта
Координати 52°45′41″N 9°33′15″E / 52.76139° СГШ; 9.55417° ИГД / 52.76139; 9.55417Координати: 52°45′41″N 9°33′15″E / 52.76139° СГШ; 9.55417° ИГД / 52.76139; 9.55417

Алден (службено познат како Алден (Алер); германски: Ahlden или Ahlden (Aller)) — општина во округот Хајдекрајс, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Општината поседува пазарно право и со тоа има некои одлики на град, но официјално не ги добила градските права. Сепак, означена е како „флекен“ (Flecken), мала населба со локално значење.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Алден се наоѓа на левиот брег на реката Алер, помеѓу Целе и Верден и во средишниот дел на туристичката област долина на Алер-Лајне.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината Алден припаѓа местото Ајлте.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]