Гретем

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гретем
Грб на Гретем
Гретем во рамките на Германија
Гретем
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хајдекрајс
Општ. заед. Алден
Градоначалник Удо Шенберг
Основни податоци
Површина 16,35 км2
Надм. височина 24 м
Население 637 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 39 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FAL, SFA
Пошт. бр. 29690
Повик. бр. 05164
Портал www.grethem.de
Местоположба на Гретем во рамките на округот Хајдекрајс
Карта
Карта
Координати 52°43′0″N 9°35′0″E / 52.71667° СГШ; 9.58333° ИГД / 52.71667; 9.58333Координати: 52°43′0″N 9°35′0″E / 52.71667° СГШ; 9.58333° ИГД / 52.71667; 9.58333

Гретем (германски: Grethem) — општина во округот Хајдекрајс, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Гретем се наоѓа помеѓу Валсроде и Хановер, западно од реката Алер.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината припаѓа местото Бихтен.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]