Нојенкирхен (Линебуршко Поле)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нојенкирхен
Општинското собрание
Општинското собрание
Општинското собрание
Грб на Нојенкирхен
Нојенкирхен (Линебуршко Поле) во рамките на Германија
Нојенкирхен (Линебуршко Поле)
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хајдекрајс
Градоначалник Карлос Брункхорст (ДХС)
Основни податоци
Површина 96,68 км2
Надм. височина 69 м
Население 5.625 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 58 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HK
Пошт. бр. 29643
Повик. бр. 05195
Портал www.gemeinde-neuenkirchen.de
Местоположба на Нојенкирхен во рамките на округот Хајдекрајс
Карта
Карта
Координати 53°02′5″N 9°42′29″E / 53.03472° СГШ; 9.70806° ИГД / 53.03472; 9.70806Координати: 53°02′5″N 9°42′29″E / 53.03472° СГШ; 9.70806° ИГД / 53.03472; 9.70806

Нојенкирхен (германски: Neuenkirchen) — општина во округот Хајдекрајс, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Општината е признаено покраинско одморалиште.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Нојенкирхен се наоѓа во Линебуршкото Поле, помеѓу градовите Ротенбург и Золтау.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Нојенкирхен се состои од следниве единици:

 1. Бенинген (76 жит.)
 2. Брохдорф (294 жит.)
 3. Делмсен (733 жит.)
 4. Гилмердинген (213 жит.)
 5. Грауен (334 жит.)
 6. Илхорн (189 жит.)
 7. Нојенкирхен (2.661 жит.)
 8. Швалинген (363 жит.)
 9. Шпренгел (320 жит.)
 10. Тевел (586 жит.)

* Состојба за бројот на жители на 15 декември 2014 година.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]