Прејди на содржината

Швармштет

Координати: 52°40′0″N 9°37′0″E / 52.66667° СГШ; 9.61667° ИГД / 52.66667; 9.61667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Швармштет
Општинското собрание
Општинското собрание
Општинското собрание
Грб на Швармштет
Швармштет во рамките на Германија
Швармштет
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хајдекрајс
Општ. заед. Швармштет
Градоначалник Клаудија Шисгерис (СДП)
Основни податоци
Површина 29,92 км2
Надм. височина 26 м
Население 5.788 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 193 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HK
Пошт. бр. 29690
Повик. бр. 05071
Портал schwarmstedt.de
Местоположба на Швармштет во рамките на округот Хајдекрајс
Карта
Карта
Координати 52°40′0″N 9°37′0″E / 52.66667° СГШ; 9.61667° ИГД / 52.66667; 9.61667

Швармштет (германски: Schwarmstedt) — општина во округот Хајдекрајс, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Општината претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Швармштет се наоѓа во странична долина на Алер, сместен на реката Лајне, која се влева северно од местото во Алер.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Швармштет е составена од селата Швармштет, Ботмер и Гриндау.

Историја[уреди | уреди извор]

Областа околу црквата во Швармштет била предадена од Еделхер Мирабилис на Епископијата Минден околу 1150 година.

Старата црква била заменета околу 1500 година со нова црква („Св. Лаврентиј“), која постои и денес.

Сообраќај[уреди | уреди извор]

Сојузниот пат Б214 поминува низ Швармштет, поврзувајќи ги градовите Нинбург/Везер и Целе. Швармштет е во близина на автопатот А7 и има железничка станица на линијата Золтау-Хановер.

Познати луѓе[уреди | уреди извор]

Макроекономистот Вилхелм Репке е роден во Швармштет на 10 октомври 1899 година. Работел како научник и политички советник во повоена Германија и имал влијание врз развојот во тоа време. Локалното училиште го носи неговото име.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]