Франкенфелд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Франкенфелд
Поглед на Франкенфелд
Поглед на Франкенфелд
Франкенфелд is located in Германија
Франкенфелд
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хајдекрајс
Општ. заед. Ретем/Алер
Месни единици 3
Градоначалник Хајко Баденхоп
Основни податоци
Површина 24,26 км2
Надм. височина 18 м
Население 528 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 22 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SFA
Пошт. бр. 27336
Повик. бр. 0 51 65
Местоположба на Франкенфелд во рамките на округот Хајдекрајс
Карта
Координати 52°46′6″N 9°25′44″E / 52.76833° СГШ; 9.42889° ИГД / 52.76833; 9.42889Координати: 52°46′6″N 9°25′44″E / 52.76833° СГШ; 9.42889° ИГД / 52.76833; 9.42889

Франкенфелд (германски: Frankenfeld) — општина во округот Хајдекрајс, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Франкенфелд се наоѓа на реката Алер, помеѓу Ретем и Алден. Во општината се наоѓаат бројни кампинг-места.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината покрај Франкенфелд припаѓаат и местата Хедерн и Босе.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]